| Dimensions | 80 × 82 × 200 cm |
|---|---|
| Doors | 1 |
| Cooling unit | a bordo |
| Capacity | 15 GN 1/1 trays or 600×400 mm trays/shelves (no GN 1/1 shelves) |
| Blast freezing yield | +90/+3°C = Kg 70+90/-18°C = Kg 60 |
| Version | FLEXI |
| Capacity (l) | 321 |
| Temperature | max +70°C |
Home / Products / Blast freezers / New Runner Flexi / BCM/15
BCM/15
FLEXI
MULTIFUNCTION BLAST CHILLER 15 GN 1/1 / 600×400 TRAYS – Multifunction blast chiller that allows to set different working cycles: blast chilling (hard/soft) and freezing, leavening function with humidity producer, slow cooking function (+70 °C). The multifunction and multilingual electronic board that allows, thanks to the 7” color touch-screen graphic display, to easily organize the working cycles, to set multiple functions and to have a complete control over the equipment. Wi-Fi supervising system via Gemm Cloud platform included. Minimum air temperature -40°C
| Structure |
made in stainelss steel |
|---|---|
| Posizione vano tecnico |
placed below |
| Refrigeration type |
hard/Soft chilling or freezing by time or by probe, leavening function with humidity producer, slow cooking function (+70°C), thawing function |
| Electronic |
7'' touch screen control board |
| Defrosting type |
automatic with hot gas |
| Water evaporation |
manual tray |
| Allestimenti a richiesta |
prearranged for remote system (R452A gas valve) |
| Supply with |
trays structure, 67 mm pitch |
| Not included |
trays/shelves |
| Spessore di isolamento |
60 |
| Runner pitch |
67 |
| Controllo ventilazione |
NO |
| Controllo umidità |
NO |
| Umidità relativa |
0-100% |
| Gas |
R290 |
| Tensione Alimentazione |
3x400V ~ 50Hz |
| Climatic class |
5 |
- 45100204 - Pastry structure for BCB(T)/15 60x40 cm trays pitch 16,5 mm (overprice)
- 45020503 - Pair of runners for cm 60x40 tray
- 45000540 - Set of 4 Ø 100 castors (overprice)
- 45100240 - Stainless steel GN 1/1 shelf
- 45100242 - Stainless steel cm 60x40 shelf
- 40200560 - 60Hz frequency





